התפתחות תינוקות מאז הלידה - שלב אחר שלב

 אתר לידה
ייעוץ אישי בנושאים הקשורים ללידה:
שם מלא
מספר טלפון
פניה אישית ודיסקרטית >>

התפתחות תינוקות - צעד אחר צעד


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 () דירוגים | דירוג ממוצע ()
stars - based on reviews

Hebrew

כל אם טרייה, במיוחד אחרי לידה ראשונה, תוהה אם תינוקה מתפתח כשורה, ומשתוקקת לדעת מתי יתחיל בפעולות כגון דיבור, הליכה, או מעבר למזון מוצק. מכיוון שאנחנו יצורים חברתיים, אנחנו מתבוננים באימהות שסביבנו, ומנסים פעמים רבות להשוות את התינוק שלנו לשלהן.

השוואה זו עשויה ליצור לעתים מפח נפש קל, או תחושה קלה של גאווה והשגיות, אך למעשה אין מאחורי תחושות אלו דבר - למרות הלו"ז המועדף על טיפות החלב, כל איש מקצוע שעובד עם ילדים יודע כי לכל תינוק יש את הלו"ז שלו, וזה שהתינוק של השכנה עקף את התינוקת שלך בסיבוב, זה לא אומר שבעוד כמה שנים היא לא תעקוף אותו בתוצאות מבחן המתמטיקה.

בשורה התחתונה, מדובר בממוצע והערכות בלבד, ולכן אין צורך להיות מודאגים אם התינוק לא התפתח בדיוק כפי שהטבלה מראה. מאמר זה יעסוק בשנת החיים הראשונה, ולמה יש לצפות בשלבי ההתפתחות השונים.

שנת ההתפתחות הראשונה לאחר הלידה

השנה הראשונה של התינוק היא שנה משמעותית להתפתחותו. הוא לומד מיומנויות שמתחילות בהקניית שליטה על השרירים וממשיכות בהתפתחות המוח והנפש. בסופם של 12 החודשים האלה, התינוק יתחיל לדבר, יבין מושגים מופשטים כגון קביעות אובייקט, ויתחילו לצוץ לו שיניים. זו תקופה מרגשת עבורו ועבור כל בני המשפחה.

חודשים 1-3

במהלך החודשים הראשונים יחולו שינויים משמעותיים בהתפתחות התינוק. לתינוקות רכים קשה להחזיק את הראש ללא תמיכה, משום שהשרירים בצווארם עדיין לא מפותחים.

רק לאחר כמה שבועות הם מצליחים להשלים את המטלה הזו בעצמם. לכן חשוב להציב תמיכה מספקת על ידי הנחת היד לאורך הראש, הצוואר והכתפיים עבור התמיכה הטובה ביותר.

לקראת סוף שלושת החודשים האלה, התינוק צריך כבר להרים את החזה שלו ואת ראשו מהרצפה. בשלב זה התינוק כבר יעקוב אחרי אימו ואחר עצמים אחרים בעיניו. לתינוקות ישנה יכולת להיות מוקסמים מידיהם, ואלה יכולות לבדר אותם במשך שעות.

די קל לדעת מתי תינוקות רעבים לפי חוסר השקט שהם מציגים, והתנועות שהם עושים בשפתיהם. בכי יכול להצביע גם על מחלה, על עייפות, על חיתול מלוכלך, או פשוט על רצון בתשומת לב.

האימהות לבסוף מתרגלות לסוגי הבכי השונים של התינוק ויודעות מה משמעותו של כל אחד מהם. ניתן לראות כי התינוק שבע לפי זה שהוא סוגר את פיו, פונה הלאה מהשד, או נרדם לאחר ההאכלה.

קיראו בהרחבה על: הנקה - מתי כמה וכיצד מומלץ להניק

חודשים 4-6

בשלב זה רצוי להתחיל להכין את הבית לתינוק, משום שזה הגיל בו התינוקות אוהבים להכניס כל דבר שהם נתקלים בו לפיהם. גם דברים שלא נראו לאם הגיוניים שהתינוק ירצה לאכול אותם איכשהו מוצאים את דרכם לפיו.

יהיו תינוקות שיתחילו להניב שיניים בשלב זה, למרות שזה גיל מוקדם יחסית לשלב השיניים, ורוב התינוקות לא יתחילו בכך לפני גיל חצי שנה, ואפילו שבעה חודשים. התינוק יתחיל להושיט את ידיו לעבר צעצועים, ואף יתחיל להתגלגל ולמקם את עצמו היכן שירצה.

לקריאה נוספת: תזונה נכונה ובריאה במהלך תקופת ההנקה

בחודש החמישי התינוקות יוכלו להתיישב לזמן מה ללא תמיכה חיצונית. הם יגיבו לשמותיהם ויתחילו לבכות מרגע שהוריהם יעזבו את החדר. בגיל ששה חודשים חלק מהתינוקות יוכלו להיכנס לתנוחת זחילה או להתרומם לעמידת שש ולנענע את גופם קדימה ואחורה. בגיל ששה חודשים הם אף יתחילו לשחק עם כפות הרגליים שלהם.

בגיל זה הם אף יתחילו לקשקש, יתחילו להבין סיבה ותוצאה, ולהושיט את ידיהם מעלה כשהם רוצים שירימו אותם. בשלב זה ניתן להתחיל להכיר להם מזון מוצק, כגון פירות וירקות.

כדאי שתדעי יותר על: תזונת תינוקות בשנה הראשונה

חודשים 7-9

שלב זה מאופיין בהתפתחות מהירה עד מאוד, ומכיוון שהתינוק הופך להיות נייד חשוב להכין את הבית כדי שיהיה בטיחותי. כשהם יושבים על הרצפה, תינוקות בגיל הזה יכולים להתקדם קדימה ואחורה, ואם יוחזק באוויר התינוק עשוי להתחיל לקפץ, ולחזק את רגליו לקראת ההליכה. בשלב זה התינוק עשוי אפילו להשתמש בשולחנות לתמיכה ולהרים את עצמו כדי שיוכל לעמוד.

בשלב זה תיתכן אפילו זחילה - ראשית אחורה ולאחר מכן קדימה. אם התינוק מזיל ריר ומחפש ללעוס דברים, רוב הסיכויים הם שהשן הראשונה עומדת להופיע.

יתכן כי תשמעו את תינוקכם מחבר שתי הברות כגון "א-מא" ו"א-בא". זה הזמן להתחיל לקרוא ספרים לילד, גם אם כל מה שמעניין אותו זה התמונה. ניתן להציג לילד ספל עם קש בשלב זה, מכיוון שהם יכולים להחזיק בו ולשתות לבד.

בשלב זה נורמאלי שהתינוק יפתח חרדת זרים, וירצה להיות רק עם אימו או אביו. יש גם יכולת לזהות את העצמי במראה, והתינוק ינסה למשוך את תשומת הלב על ידי השמעת קולות או קשקוש.

חודשים 10-12

עוד מעט חוגגים לתינוק את שנתו הראשונה. כעת התינוק וודאי מושך את עצמו מעלה על שולחנות וכיסאות. חלק מהתינוקות יוכלו לצעוד כשמחזיקים להם את היד, וחלקם אפילו לבדם. זמן המשחק הוא זמן של כיף מוחלט בחודשים האלה. התינוק עשוי להיות מוקסם מכדורים, וניתן לגלגל את הכדור אליו, והוא יחזיר בגלגול משלו.

בזמן בישול ארוחת הערב, ניתן לתת לתינוק כמה כפיות מתכת, ספלים קטנים ומחבתות, והתינוק יוכל לעשות רעש בזמן שהאם או האב מסיימים את בישוליהם. בשלב זה התינוקות גם יכולים לצייר, ולכן דרך טובה להעביר את הזמן היא לתת להם צבעים ודף כדי שיוכלו לקשט את המקרר.

לעתים התינוק נקשר לצעצוע מיוחד או לשמיכה בשלב זה. אם זה אכן המצב, יש הממליצים לקנות לשמיכה או לצעצוע "כפיל", ולהחביא אותו, רק למקרה שדבר מה יקרה למקורי. חרדת נטישה היא גורם נפוץ מאוד בשלב זה.

התינוק עבר תהליך התקשרות מאסיבי ולכן הוא חושש מעזיבה של האם. זה נורמאלי לחלוטין לבכות כשהאם עוזבת, או להיצמד אליה כשנוכחים אנשים זרים באזור. חרדה זו עשויה להימשך חודש או שניים, ולעתים אפילו שנים - תלוי באישיותו של התינוק.  

לקריאה נוספת: תסמונת מוות בעריסה - גורמים ודרכי מניעה


תאריך: 23/03/2015 16:30