יועצת הנקה Nursing Consultant - כל התשובות לכל שאלה שלך באתר לידה

 אתר לידה
ייעוץ אישי בנושאים הקשורים ללידה:
שם מלא
מספר טלפון
פניה אישית ודיסקרטית >>

יועצת הנקה לשירותך ולנוחיותך...


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 () דירוגים | דירוג ממוצע ()
stars - based on reviews

Hebrew

ביקור אצל יועצת הנקה Nursing Consultant מגביר את הסיכוי להניק ולאורך זמן. חלב אם הוא ללא ספק האופציה הטובה ביותר עבור התינוק. הוא מורכב לאין שיעור - מכיל בתוכו את כל מרכיבי המזון במינון מדויק, משתנה בהתאם לשעות היום ולעונות השנה, מתאים את עצמו למערכת החיסונית המתפתחת של התינוק, ויש אומרים אף מחזק את הקשר בינו לבין האם. לא פלא אם כן, שנשים רבות חושבות ומתכננות איך וכמה זמן להניק את תינוקן, עוד במהלך חודשי ההריון ולפני הלידה.

ואכן, פעולת הנקה היא אחת הפעולות הבסיסיות ביותר - הרי אם לא היינו יונקים באופן טבעי, לא היינו שורדים בזמנים בהם לא היו תחליפים לכך. עם זאת, נשים רבות מתפלאות לגלות כי הנקה איננה עניין פשוט כלל וכלל, וכי היא עשויה לגבות מחירים גופניים ונפשיים רבים.

וכך הנתונים מראים כי למרות שמספר גדול יותר של נשים הצהירו על כך שהן מעוניינות להניק, בפועל כ-85% מניקות לאחר הלידה, והמספרים ממשיכים ויורדים בהדרגה ולאחר ששה חודשים רק כ-37% מניקות, ולאחר שנה 13% בלבד. כמו כן, נשים רבות בוחרות לשלב תחליף חלב אם (הידוע גם בשמו תמ"ל - תרכובת מזון לתינוקות) בתפריט של תינוקותיהן, במקום לשאוב חלב בעצמן.

קיראי בהרחבה: כל מה שצריך לדעת על משאבות חלב

משרד הבריאות מנסה לעודד הנקה בכל האמצעים שעומדים לרשותו. לאחרונה הוצע כי השימוש בתחליף חלב אם יוגבל ולא יעודד בבתי היולדות, ואף חוקק חוק בשנת 2008 שמכריז על כך שזכותה של כל אישה עובדת ומניקה לצאת ל"שעת הנקה" בה תשאב חלב עבור תינוקה, שעה שיתקבל עליה שכר.

יתרונות ההנקה מוצהרים בכל מקום שפונה אל נשים בהיריון. יש שקוראות לתופעה זו "טרור ההנקה", אך למעשה מדובר בתגובת נגד למספרי הנשים המיניקות שצונחים עם התפתחות התינוק, וניסיון להדגיש את חשיבות ההנקה על מנת לעורר מוטיבציה לפתור את הבעיה אצל הנשים המתקשות.

אמנם להנקה ישנם קשיים אובייקטיביים משל עצמה, גם ללא הבעיות הפרטניות: תלות מוחלטת של התינוק באם מבלי יכולת להעביר את הטיפול לאדם אחר בשבועות הראשונים; חוסר יכולת לדעת אם התינוק מקבל די צורכו בכל ארוחה; הנקות ארוכות גם בשעות הקטנות של הלילה, ועוד.

לרוב בעיות אלו נפתרות לאחר השבועות הראשונים, מרגע שההנקה מתבססת ויש יכולת לפנות לאמצעים נוספים כגון שאיבה ומציצת מוצץ, אך בהתחשב בכך שהאם עסוקה גם בהחלמה מההיריון והלידה בשלבים אלה, מדובר באתגר לא קטן.

הסיבות שנשים רבות מפסיקות להניק בשלב כה מוקדם הן מגוונות, אך מביניהן קיימות נשים שחוו אכזבה קשה מההנקה, משום הקושי הנפשי והפיזי שכרוך בה לעתים.

נשים אלו ישמחו לדעת כי קיימים פתרונות למצוקות רבות שנגרמות בעטיה של ההנקה וכי באמצעות יעוץ נכון המצוקה עשויה אפילו להיעלם.

כאן נכנסת לתפקידה יועצת ההנקה, שעשויה לסייע רבות לנשים עם קשיים בהנקה או בהמשך הנקה לאחר החזרה לעבודה.

קיראי עוד על: תזונת תינוקות בשנה הראשונה לחייהם

מי היא יועצת הנקה או Nursing Consultant?

יועצת הנקה היא אישה שהתמחתה בתחום ההנקה, ובפתרון בעיות שקשורות להנקה כגון בעיות הצמדות של התינוק, פצעים בפטמות, גודש או דלקת בשד, בעיות באספקת החלב, נטילת תרופות בזמן ההנקה, הנקת תאומים, הנקה לאחר ניתוח קיסרי, הנקה כשהתינוק חולה או נמצא בפגיה, תינוק מסרב לינוק ועוד.

תהליך ההכשרה של יועצת ההנקה הוא ארוך ומפורט, והגוף שמעניק לה חותמת של קבלה למקצוע הוא לרוב ה- IBCLC - International Board Certified Lactation Consultant.

כותרת זו פופולארית גם בישראל. כשיועצת ההנקה מתהדרת בחותמת הזו לצד שמה, משמעות הדבר היא כי היא עברה מבחן שמעיד על כך שיש לה ידע מקיף בתחום, ואף עבדה מספר מסוים של שעות כחלק מתהליך קבלת ההכשרה שלה. התואר הזה עומד למבחן כל חמש שנים ויש לחדשו באמצעות נטילת בחינה או המשך שעות לימוד. כך או כך יש לחזור על הבחינה כל עשר שנים לפחות.

יועצת הנקה מקצועית ניתן למצוא בין השאר בכל סניף טיפת חלב.

מתי יש לפנות אל יועצת ההנקה?

ככלל, רצוי לעבור הדרכת הנקה כבר כחלק מתכנית ההכנה ללידה. מדריכת הנקה תוכל להכין את היולדת להנקה הראשונה שלאחר הלידה, הנקה שנחשבת למשמעותית ביצירת הקשר הראשוני בין האם לתינוק.

למרות שהמיילדות הודרכו כיצד ללמד את הנשים להניק, פעמים רבות התינוק אינו מעוניין ביניקה לאחר לידה מתישה, בעיקר אם היה שימוש בחומרים מאלחשים כגון אפידורל. לכן הניסיונות הראשונים עשויים להיערך בלא נוכחות אשת מקצוע, והחשיבות שלהם היא עצומה.

כמו כן לקראת יום הלידה יועצת הנקה יכולה להכין את היולדת לשלבים של ייצור החלב. החלב הראשוני נקרא קולוסטרום (Colostrums) והוא סמיך ועשיר. במהלך שלושת הימים הראשונים ישנו תהליך של ייצור החלב הנוזלי, שילווה את האם והתינוק בהמשך.

כדי לעודד את ייצור החלב התינוק רוצה להיצמד לשד למשך שעות על גבי שעות, לעתים למשך יממה אחת שלמה. ללא הכנה התנהגות זו עשויה להיראות מוזרה ולהצביע על רעב, ונשים רבות חושבות שאין להן מספיק חלב בשלב זה. אך למעשה מדובר בתהליך טבעי שההכנה אליו עשויה לחסוך דאגה רבה.

קיראי בהרחבה על: מתי ממליצים על שמירת הריון?

בנוסף, יש לפנות אל יועצת הנקה אם מופיעים כאבים בפטמות שנמשכים יותר מכמה ימים. הנקה לא אמורה להכאיב לאם, אך באופן טבעי הלחץ החדש שמופעל על הפטמה עשוי לגרום לתחושת חוסר נוחות בימים הראשונים.

יועצת הנקה תוכל לבדוק אם הכאבים שנמשכים לאחר פרק זמן סביר זה נובעים מבעיה בהצמדות של התינוק לפטמה, או שמא הם נובעים מלשון קשורה של התינוק, מצב שדורש התערבות קלה של "התרת" הלשון בידי רופא. זהו מצב נפוץ וקל לתיקון ומכאן שגם כאבי ההנקה.

גם לאימהות מנוסות יכולים להיות אתגרים בלידה נוספת שקשורים לתנאים המיוחדים של הלידה שלה: הנקת תאומים, הנקת פג, הנקת תינוק חולה, חזרה מוקדמת לעבודה ועוד.

כל אלה מצבים שונים ומוזרים שדורשים הכנה מתאימה. יועצת הנקה תוכל לסייע לאישה להתאים את ההנקה למערכת החדשה בה היא נמצאת בצורה אופטימאלית. 

לקריאה נוספת באתר: תסמונת מוות בעריסה


תאריך: 05/02/2015 16:14