לידה מוקדמת - כל התשובות לכל שאלה שלך באתר לידה!

 אתר לידה
ייעוץ אישי בנושאים הקשורים ללידה:
שם מלא
מספר טלפון
פניה אישית ודיסקרטית >>

לידה מוקדמת - כל התשובות לכל שאלה שלך באתר לידה!


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 () דירוגים | דירוג ממוצע ()
stars - based on reviews

Hebrew

לידה מוקדמת היא כל לידה אשר בה ההריון מסתיים עד תקופה של שלושה שבועות לפני תום תשעת חודשי ההריון המלאים. לתופעה זו יש סיבות אפשריות מגוונות. הסיבה השכיחה ביותר ללידה שמסתיימת לפני הזמן קשורה לשליה.

השליה עוטפת את העובר ומחוברת מן הצד האחד אל דופן הרחם ומן הצד השני אל חבל הטבור, והיא האיבר האחראי על הובלת חומרי ההזנה והחמצן אל העובר במהלך ההריון.

כאשר נוצרת היפרדות של השלייה מדופן הרחם, מתרחשת לידה מוקדמת. היפרדות השלייה, מעבר להיווצרות של לידה מוקדמת, עלולה לגרום גם לסיבוכים הנוגעים לבריאותו של התינוק כמו פגיעה בקצב הלב.

המחקר איננו חד משמעי בנוגע לסיבות הגורמות להיפרדות השלייה במהלך ההריון, אך ידוע כי זוהי הסיבה המובילה לדימומים במהלך השליש האחרון של ההריון, ותמותת התינוק, במקרה של סיבוך מסוג זה, עומדת על 20 עד 40 אחוזים.

סיבוך נוסף העלול לגרום ללידה מוקדמת הוא "ירידת מים מוקדמת". כל לידה סטנדרטית ורגילה כוללת במהלכה ירידת מים, במסגרתה יש פקיעה של קרומי השפיר ויציאה של מי השפיר מן הנרתיק, שלאחריו אמור התינוק להיוולד. אולם לעיתים, מדווחת היולדת על ירידת מים לפני מועד הלידה, וללא צירים נלווים. במקרה זה, ירידה של מים עלולה ללמד על זיהום במי השפיר.

עוד סיבוך הריוני העלול לגרום ללידה מוקדמת הוא ריבוי מי שפיר. ריבוי מי שפיר נמדד בכאחוז עד שני אחוזים מכלל ההריונות. הסיבה לסיבוך זה איננה ידועה, אך ידוע כי סוכרת היא סיבה אפשרית העלולה לגרום לו, כמו גם הפרעה בהפרשת ההורמון המונע השתנה. מאידך, גם מיעוט מי שפיר הוא סיבוך הריוני המקושר עם לידה מוקדמת.

קיראו גם על: אבחון וטיפול ברעלת הריון

נוסף לכל אלו, גם הריון מרובה עוברים הוא מצב המקושר ללידה מוקדמת. כל הריון מרובה עוברים, הכולל למעשה תאומים ומעלה, נחשב להריון בסיכון. ריבוי מי שפיר כמו גם היפרדות של השלייה הם סיבוכים אשר אחוז ההישנות שלהם נפוץ יותר בקרב הריונות מרובי עוברים, ועל כן יולדות הנושאות יותר מעובר אחד צריכות להקפיד על בדיקות שגרתיות על מנת לאבחן סיבוכים אפשריים בזמן.

אולם, לפני הכל, חשוב לזכור כי בחמישים אחוזים מן הלידות המוקדמות, הסיבה איננה ברורה. לעיתים הסיבה יכולה להיות גנטית, שכן יש משפחות בהן תופעה זו נפוצה יותר.

מי נמצאת בקבוצת סיכון ללידה מוקדמת?

ישנו קשר בין הפרופיל הפיזיולוגי של היולדת לבין התופעה. מעל לכל, גילה של היולדת הוא גורם חשוב. יולדות שנכנסו להריון בגיל מוקדם במיוחד נמצאות בקבוצת סיכון.

להבדיל מכך, גם נשים שנכנסו להריון בגיל מאוחר במיוחד, עלולות לחוות לידה מוקדמת. גם נשים שמשקלן הוא נמוך במיוחד או נשים הנמצאות בתת תזונה הן בקבוצת סיכון, כמו גם נשים נמוכות במיוחד.

נוסף על כך, במחקרים רפואיים שנערכו בשנים האחרונות, התגלה כי ישנו קשר ישיר בין אנמיה, או אי ספיקת ברזל, לבין אחוז גבוה יותר של לידות מוקדמות. 

לקריאה נוספת: מתי יש צורך בחיתוך החיץ בלידה?

נשים הסובלות מאנמיה צריכות להקפיד ולטפל בהפרעה זו על ידי תזונה נכונה לאורך חודשי ההריון, או, במקרה הצורך על ידי תוספי ברזל. בדיקות שגרתיות, ובמיוחד בדיקות דם, יכולות לספק תמונה מקיפה של ערכי הברזל של היולדת, ולמנוע התרחשות של לידה מוקדמת.

ידוע גם כי נשים מעשנות נמצאות בקבוצת סיכון לתופעה זו, ומעבר לנזקים האפשריים העלולים להיגרם לעובר על ידי עישון האם בזמן ההריון, זוהי אחת הסיבות העיקריות בשלהן מתריעים הרופאים על עישון בזמן הריון. כמו כן, גם לחץ דם גבוה עלול לגרום להסתיימות של ההריון לפני המועד.

נוסף על הסיבות הפיזיות שנמנו, ידוע כי יש קשר בין תופעת הלידה המוקדמת לבין מצבה הנפשי של היולדת. נשים שנמצאות במצבי לחץ נפשי הן בעלות סיכויים גבוהים יותר להתרחשותם של צירים מוקדמים, ככל הנראה בשל ההורמונים המופרשים אל מחזור הדם בעת מצבי מתח ולחץ. מעבר לכך, יש גם חשיבות והשפעה על הדרך בה נוהגת היולדת בגופה בתקופה שלפני הלידה.

קיראו על: איזה פעילות גופנית ניתן לעשות בהריון

אישה אשר לא ישנה טוב בלילה בין אם בשל מתח או בשל עבודה במשמרות לילה, עלולה ללדת מוקדם, כמו גם אישה העובדת במאמץ פיזי. בשל כל אלה, נבחנת בימים אלו הצעת חוק על פיה חופשת הלידה של נשים העובדות במשמרות לילה או נשים העובדות בעבודה פיזית תחל עוד לפני הלידה, בתחילת החודש התשיעי.

פרט לכל אלה, גם חבלה או תאונה עלולים לגרום להיווצרות צירים מוקדמים. יולדת שעברה חבלה בטנית, בכל שלב של ההריון, צריכה להימצא במעקב ולעיתים אף בשמירת הריון, שכן היא נמצאת בקבוצת סיכון.

כיצד לידה מוקדמת יכולה להשפיע על העובר?

ללידה מוקדמת יש השפעה מרחיקת לכת על העובר ועל בריאותו. ככל שהלידה יותר מוקדמת, הוולד שנולד קטן יותר. לוולד קטן יותר יש סיכויים רבים יותר לפתח סיבוכים או מחלות או אף לא לשרוד את הלידה או את תקופת ההתפתחות מחוץ לרחם במקרה שהוולד נולד במצב של פג.

כאשר תינוק נולד כפג במשקל של פחות מאלף גרם, סיכוייו להמשיך לחיות הם בדרך כלל נמוכים מחמישים אחוז, והוא חשוף מאוד לסיבוכים של אחרי לידה. תינוק שנולד כפג במשקל מעל אלף וחמש מאות גרם, מתקרב לסיכוי של מאה אחוז לשרוד את תקופת ההתפתחות.

כיצד ניתן למנוע לידה מוקדמת?

העצה הטובה ביותר היא להקפיד ולבצע את כל בדיקות ההריון השגרתיות הנחוצות. יש להימנע מעבודה פיזית מאומצת במהלך השליש האחרון של ההריון, וכן עדיף לנסות ולהימנע ממצבי לחץ ככל הניתן. כמו כן, חשוב להקפיד על תזונה נכונה, שכן גם תזונה לא מאוזנת עלולה להשפיע.

כמו כן, בתקופת ההריון, יותר מכל תקופה אחרת, חשוב כי האישה תשמור על היגיינה אישית ותקשיב לגופה, כי לידה מוקדמת עלולה להתרחש גם בשל מחלות פשוטות למראית עין, כמו דלקת בדרכי השתן.

לקריאה נוספת: כיצד מתבצעת הלידה כשהתינוק במצג עכוז?


תאריך: 05/02/2015 15:50