מבחן אפגר - הערכת מצבו של התינוק מיד לאחר הלידה

 אתר לידה
ייעוץ אישי בנושאים הקשורים ללידה:
שם מלא
מספר טלפון
פניה אישית ודיסקרטית >>

מבחן אפגר - האם התינוק שלך נמצא במצב סיכון?


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 () דירוגים | דירוג ממוצע ()
stars - based on reviews

Hebrew

מבחן אפגר הוא מבחן ראשון לתינוק אותו מבצע הרופא רגעים ספורים לאחר הלידה. במבחן נבדקים מספר פרמטרים חשובים. מהם הפרמטרים לבדיקה ומהי משמעות המבחן? התשובות בהמשך.

מבחן אפגר, הנערך דקות ספורות לאחר הלידה, ומתבצע בכל בתי החולים בעולם, בודק את מצב התינוק מיד לאחר צאתו לאוויר העולם והוא נערך פעמיים במרווחים של חמש דקות.

מה בעצם בודקים?

במבחן נבדקים חמישה פרמטרים אצל התינוק והם: רפלקסים, דופק, נשימה, שרירים, וצבעו של התינוק.

כל חמשת הפרמטרים צוברים נקודות שמעידות בסיכומן על מצבו של התינוק ביציאתו מהרחם.

מבחן אפגר מתבצע כבר משנות החמישים בצורה ידנית וללא מכשור רפואי משוכלל.

הפרמטרים הנבדקים מקבלים ציון בין 0-2 כך שבמידה ומתקבל הציון הגבוה ביותר על כל פרמטר, הם מסתכמים לציון 10.

את המבחן עושים בזריזות יחסית אך במיומנות מוקפדת, שכן חשוב לשים לב לכל שלב, ובמידה וקיימת סכנת חיים לתינוק יש לפעול באופן מיידי על מנת לייצב את מצבו של התינוק ולדאוג מיידית לבריאותו.

קיראי גם על: חדר לידה - כל המידע וכל התשובות לכל שאלה שלך

חמש דקות לאחר המבחן הראשון מתבצע מבחן שני שמטרתו לבצע הערכת מצב מחודשת. לעיתים המבחן נעשה לאחר שהתינוק מקבל טיפול כגון: שאיבת נוזלים, מתן גירויים שונים חמצן וכדומה.

הפרמטרים הנבדקים במבחן אפגר

 • בדיקת צבע התינוק – בדיקה בה בודקים האם צבע התינוק משתנה מגוון כחלחל לצבע וורוד. התינוק נולד כחול אך צבע עורו צריך להשתנות לוורוד תוך כמה דקות.
   
 • דופק התינוק - בדיקה הבודקת אם דופק התינוק תקין. בבדיקה בודקים אם קצב הלב של התינוק גבוה ממאה פעימות לדקה. קצב לב גבוה ממספר זה, נחשב תקין.
   
 • נשימת התינוק – מצב אידיאלי ותקין בנשימת תינוק הוא כאשר התינוק מנסה לנשום ופוצח בבכי. אם קיימת נשימה חלשה או קטועה יש לבדוק את הנושא ולתת לתינוק חמצן במידת הצורך.
   
 • מתח ושרירי התינוק – בדיקת תנועות הידיים והרגליים של התינוק. בבדיקה בודק הרופא המיילד אם קיימת תנועה מרובה באזור הגפיים של התינוק. תנועה מרובה מראה על סימן חיובי.
   
 • רפלקסים אצל התינוק - בדיקת תקינות רפלקסים באמצעות מגע. בבדיקה בודק הרופא בדרכים שונות אם התינוק מגיב בבכי, או בכל תגובה אחרת. התגובות השונות נבדקות ומטופלות בהתאם.

כל הבדיקות צוברות נקודות שלפיהם עורכים הרופאים בדיקה חוזרת להערכה נוספת או מטפלים נקודתית בתינוק.

לקריאה מורחבת: מידע על סיבוכים אפשריים במהלך הלידה

מבחן אפגר נועד לבדוק את הסתגלות התינוק בדקות הראשונות לחייו מחוץ לרחם. למבחן אין שום דרך לנבא מחלות עתידיות, רמת משכל או את בריאותו של התינוק.

במקרים בהם הניקוד של התינוק במבחן נמוך מועבר התינוק למחלקת טיפול נמרץ, שם הוא מקבל טיפול אינטנסיבי שעוזר לו להתמודד עם הקושי בו הוא נתקל בהסתגלות לחיים מחוץ לרחם.

כדאי להמשיך ולקרוא גם על: לידה טראומטית


תאריך: 05/02/2014 12:06