סוכרת הריונית - כל המידע הסימפטומים ודרכי הטיפול

 אתר לידה
ייעוץ אישי בנושאים הקשורים ללידה:
שם מלא
מספר טלפון
פניה אישית ודיסקרטית >>

כל מה שחשוב לדעת על סוכרת הריון


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 () דירוגים | דירוג ממוצע ()
stars - based on reviews

Hebrew

סוכרת הריונית היא תופעה הנחשבת שכיחה בקרב נשים הרות. מדוע נגרמת סוכרת הריונית? מהי אותה הסוכרת? כיצד היא משפיעה עלינו ועל העובר? איך מטפלים בה? כל התשובות בהמשך.

סוכרת הריונית היא מצב פיזי בו קיימת התנגדות של הורמון האינסולין בגוף. הסוכרת נוצרת בדרך כלל כאשר קיים חוסר איזון בפחמימות ובסוכרים בגוף וכי קיימת רמה גבוהה של סוכר בגוף. הסיבה לחוסר האיזון נעוצה בכך שרוב הסוכרים עוברים אל העובר המפריש את האינסולין החוצה.

הסוכרת נובעת לרוב מגורמים תורשתיים, מאכילת יתר, מחוסר בפעילות גופנית, מהיסטוריה של תינוקות במשקל גבוה, מהריון בגיל מבוגר וכדומה. עם זאת כל מקרה של סוכרת מאובחן לגופו על ידי רופא הנשים או הרופא המיילד.

מלבד העלייה במשקל אחד הסימפטומים הבולטים הוא שתייה מרובה והליכה תכופה לשירותים. אם הבחנת כי את נוטה לצימאון יתר ול"שלפוחית רגיזה" חשוב להיבדק ולשלול את הסיכון לסוכרת הריון. את התסמינים לא קל לגלות לבד ולכן חשוב לבצע מעקב הריון צמוד ככל שניתן.

לקריאה נוספת: סל בריאות לנשים בהריון - בדיקות וטיפולים במימון המדינה

סוכרת הריון ניתן לגלות לפי בדיקות דם תכופות המתבצעות בין השבוע העשרים וארבע לשבוע העשרים ושמונה. בבדיקה מתבקשת היולדת לשתות חמישים גרם של גלוקוז על מנת לבדוק את רמת הסוכר בדם.

סיכונים בסוכרת הריון

אחת ההשפעות של סוכרת הריונית היא ריבוי במי שפיר שיכולים לגרום ללידה מוקדמת, והגברת לחץ הדם שעלולים לגרום לתינוק להיות גדול מדי.

גודל התינוק גם עלול להפריע ביציאת התינוק וייתכן מצב פרע כתף, בו כתפי התינוק נתקעות בתעלת הלידה ולכן חשוב לא לקחת את הסיכון ולבצע ניתוח קיסרי.

ניתוח מסוג זה מומלץ בעיקר כאשר משקלו של העובר הינו מעל ל 4.5 קילו, דבר היכול להקשות מאד על לידה רגילה.

קיראי בהרחבה על: סיבוכים בלידה

משום שהעובר מפריש אינסולין מהלבלב בזמן הסוכרת, רמת האינסולין בגופו גבוהה במיוחד ולכן פיזור השומן בגופו עלול להיות מחולק בצורה שאינה מאוזנת.

מקרים אלה נחשבים נדירים, לרוב תינוקות שאימן סובלת מסוכרת הריונית לא סובלים מהם. כמו כן, חשוב לציין שלא נמצא כל קשר בין השמנת יתר אצל הילודים בהמשך חייהם לסוכרת הריונית אצל האם. 

בנוסף קיים חשש לרמות גבוהות של אינסולין בדם התינוק – אם קיימות רמות גבוהות של אינסולין אצל התינוק הן מטופלות במחלקה על ידי הרופאים המומחים.

סיכון לדלקות חוזרות בדרכי השתן אצל נשים וקרעים בנרתיק – מצב שיש לטפל בו באמצעות אנטיביוטיקה ונרות לאחר הלידה אצל רופא הנשים. עוד סיבוך בסוכרת הריונית הוא סיבוך בנשימה אצל הילוד וזאת משום שבלידה מוקדמת עלולים להיווצר סיבוכי נשימה.

דרכי הטיפול בסוכרת הריון

כאשר מטפלים בסוכרת הריונית חשוב ראשית לאבחן את רמת הגלוקוז בדם. לאחר האבחון יש לקבוע ליולדת דיאטה הולמת ולטפל בה באמצעות טיפול המשלב זריקות אינסולין וכדורים כגון: גליבטיק, אמריל, גלובן וגלוקו-רייט. טיפול בסוכרת הריונית נועד לאזן את רמת הסוכרים בגוף, תזונה נכונה והתמדה בדיאטה וספורט המתאימים לנשים הרות מהווים טיפול משלים ונחוץ לטיפול הרפואי המוזכר לעיל.

המומחים המטפלים בסוכרת הריונית הינם תזונאים, דיאטנים ואנדוקרינולוגים. התפקיד של אותם מומחים הוא לאזן את השינוי בגלוקוז בדם האישה לפי מדדים שונים שנלקחים מהיולדת.

לקריאה נוספת: רעלת הריון

בתינוק מטפלים בלקיחת דגימות דם ובבדיקה שתראה האם קיימות רמות סוכר נמוכות בדמו. הבדיקה מגיעה על מנת למנוע סיבוכים נוספים. לתינוק שסובל מסיבוכי סוכרת נותנים עירוי עם גלוקוז על מנת לאזן את רמות הסוכר בדמו והוא מופסק בהדרגה.

בהמשך השנה הראשונה של התינוק חשוב להתנהג במתינות עם הסוכר ולשמור על רמת סוכר נכונה בגופו של הילד. מחקרים מראים כי קיימת נטייה של ילדים שחוו הריון עם סוכרת לפתח סוכרת גם בבגרותם ולכן חשוב להתמיד ולעקוב אחר תזונה נכונה ופעילות גופנית אצל ילדכן.

המסקנה המתבקשת היא שכדי למנוע סכרת מסוג זה חשוב לשמור על תזונה נכונה, על פעילות גופנית ועל בדיקות תקופתיות בזמן ההריון. אם גילו אצלך סוכרת הריונית חשוב להקפיד על מעקב אחר הבדיקות והטיפולים בהריון לך וכל זאת על מנת שתוכלי ללדת לידה טבעית ולמנוע סיבוכים לך ולתינוקך ככל האפשר.

בואי לקרוא גם על: הריון בסיכון גבוה


תאריך: 20/07/2014 16:13