שיער אצל תינוקות - מנשירת שיער ועד שיעור יתר

 אתר לידה
ייעוץ אישי בנושאים הקשורים ללידה:
שם מלא
מספר טלפון
פניה אישית ודיסקרטית >>

התינוק שלך נולד שעיר? לא נורא...


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 () דירוגים | דירוג ממוצע ()
stars - based on reviews

Hebrew

כל הורה שבדרך מפנטז על תינוק מושלם. טוב, הוא לא באמת צריך להיות מושלם - כי הלוא כל תינוק מושלם בעיני הוריו, אבל הדברים הבסיסיים צריכים להיות שם: לחיים עגלגלות, אצבעות חמודות, עיניים מאירות, פלומת שיער על הראש ו... על הגוף?!

אף אחד לא מצפה לצאת מחדר הלידה עם תינוק שעיר מצווח בזרועותיו ומעטים מודעים בכלל לקיומה של תופעה כזו. אבל היא קיימת, והיא לא מאוד נדירה, ובעיקר – אינה מהווה כל סיבה לדאגה. נכון, בסרטים ובסיפורים התינוקות תמיד חלקים ללא רבב – אבל אלה סרטים, לא המציאות. במציאות, מה לעשות, תינוקות מגיעים בכל מיני צורות ואפיונים ופלומת גוף היא אחת התופעות הקלות והחולפות מביניהם.

שיעור יתר אצל תינוקות - תופעה זמנית

מרבית התינוקות נולדים כשגופם ופניהם מכוסים פלומה דקה ובהירה יחסית על-פי רוב, הקרויה לנוגו, וזו נושרת בתוך כמה שבועות. לעתים הפלומה הזו כהה ובולטת יותר, אך בכל מקרה מדובר בתופעה נורמלית לגמרי, כאשר מדובר בדרך כלל בשערות על הגב, הכתפיים, הפנים (בעיקר המצח) והאוזניים. זהו שיער שכיסה את גוף העובר עוד ברחם ובחלק מהמקרים לא הספיק לנשור לפני הלידה (משום כך התופעה שכיחה יותר בקרב פגים).

אף על פי שלא כל התינוקות נולדים עם פלומת שיער, אין בכך כל סיבה לדאגה ואין זו אינדיקציה לרמת השעירות שממנה ייהנה או יסבול התינוק בעתיד. במרבית המקרים, השיער המכסה את גוף התינוק ינשור במהלך החודשים הראשונים לחייו או במקרים נדירים יותר, במהלך השנים הראשונות. כך או כך, נדיר מאוד שהשיער לא נושר.

קיראו עוד על: התקופה שלאחר הלידה.

שיעור יתר אצל תינוקותבכל מקרה, למרות הקושי והפיתוי, מומלץ ביותר להימנע מכל פעולה להסרת השיער בקרב תינוקות וילדים, שכן רוב הסיכויים שמדובר בפעולה מיותרת משום שהשיער ינשור מעצמו עם הזמן.

בנוסף, לפני גיל 18 טיפולים מסוג זה אינם יעילים. חשוב לזכור כי זקיקי השיער שילוו אותנו לאורך חיינו נוצרים כבר בשבוע השמיני לחיי העובר ברחם, ומספרם לא ישתנה, לא משנה אלה טיפולים להסרת שיער נעבור.

במקרים קיצוניים לא התרחשה נשירת שיער טבעית, אפשר לבצע טיפולים להסרתו עם הגעה לבגרות.

למה זה קורה?

בדרך כלל, לתינוק עם שיעור יתר יהיו הורים שעירים יותר מהממוצע. עם זאת, אין בכך כדי לנבא את מידת השעירות שלו בעתיד, שכן השיער שעמו נולדים אינו השיער שיכסה את גופו לאחר שיגיע לבגרות מינית.

כמו כן, אין זו אינדיקציה למצב ההורמונלי של התינוק (לעתים שיעור יתר קשור בעודף הורמונים זכריים), עליו ניתן יהיה לעמוד רק בבגרותו.

במקרים רבים, שיעור היתר של התינוק נובע בפשטות מחוסר הבשלה מספיק ברחם. כך למשל, תינוק שנולד בשבוע 42 להריון יהיה שעיר פחות מחברו שנולד בשבוע ה-37.

קראי בהרחבה על: קבוצת הסיכון ללידה מוקדמת

לעתים מדובר פשוט בשיער המכסה את גוף התינוק ברחם ואשר לא הספיק לנשור, ולעתים לוקח לו יותר זמן והוא ינשור רק כעבור שבועות מספר מהלידה. כך או כך, מדובר בחלק טבעי ונורמלי לגמרי מגופו של כל תינוק מושלם.

המשיכי לקרוא על: הצבת גבולות לילדים - הדרכת הורים בחינוך נכון


תאריך: 23/03/2015 15:56