דיכאון אחרי לידה Postpartum Depression או PPD דיכאון לאחר הלידה

 אתר לידה
ייעוץ אישי בנושאים הקשורים ללידה:
שם מלא
מספר טלפון
פניה אישית ודיסקרטית >>

דיכאון אחרי לידה או Postpartum Depression


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 () דירוגים | דירוג ממוצע ()
stars - based on reviews

Hebrew

דיכאון לאחר לידה (PPD - Postpartum Depression) הוא סוג של דיכאון קליני אשר עשוי להשפיע על נשים, ולעתים פחות קרובות גם על גברים, לאחר הלידה.

פיזור התופעה באוכלוסייה הוא בין 5-25%, אך הבדלים מתודולוגיים בקרב המחקרים הופכים את הידע האמיתי על פיזור התופעה ללא ברור. בקרב אבות טריים, אחוזי הדיכאון הוערכו כבין 1.2%- 25.5%. דיכאון לאחר לידה מתרחש בעיקר אצל נשים ולאחר הריון, בדרך כלל במהלך החודשים הראשונים, ועשוי להימשך כמה חודשים ואפילו שנה.

תשישות שלאחר לידה Postpartum exhaustion

תשישות שלאחר לידה היא מצב נפוץ, הנגרם מהצטברות של חוסר שינה ושינויים הורמונאליים בגוף האישה מייד לאחר הלידה. התשישות יכולה להיות קלה או חמורה. ברוב המקרים מדובר בתינוקות שיש להם בעיות בעיכול (קוליק) או בגורמים אחרים שמונעים מהם לפתח דפוסי שינה טובים.

מכיוון שמדובר בתגובה למצב של חוסר שינה, תשישות שלאחר לידה לא בהכרח מקוטלגת כדיכאון לאחר לידה, ולכן אין טיפול תרופתי שמיוחס לה. חשוב שהאישה תנסה למצוא לעצמה עזרה כדי שתוכל להשלים לפחות חלק משעות השינה וכך תתגבר על מצב התשישות.

דיכאון או דכדוך מיד לאחר הלידה - Baby Blues

כ-80% מהנשים יסבלו מהתופעה, ובמקרם מסוימים גם אבות. הסימפטומים יימשכו בדרך כלל החל מכמה שעות ועד כמה ימים, ויכללו דמע מוגבר, עצבנות, היפוכונדריות, חוסר שינה, קשיי ריכוז, תחושת בידוד וכאבי ראש. יתכן כי זהו שלב מוגדר בפני עצמו שלא יוביל לדיכאון לאחר לידה, וייתכן כי דיכאון לאחר לידה יתפתח לאחריו. זהו שלב טבעי לחלוטין, ואין לחשוש ממנו כשהוא מופיע.

פסיכוזה שלאחר הלידה Postpartum Psychosis

זהו מצב נדיר מאוד, אך כזה שדורש טיפול מיידי. המדובר במצב מנטאלי חמור ביותר, אשר דורש תשומת לב רפואית מיידית. נשים אשר חוות הזיות, חוסר שינה, מחשבות לא הגיוניות, מסרבות לאכול, חוות רגשות קיצוניים של חרדה ועצבנות, ולוקות במחשבות תכופות על התאבדות או רצח, צריכות לקבל טיפול מיידי.

לקריאה נוספת: הפרעת לידה טראומטית אצל היולדת

דיכאון אחרי לידה יכול להתרחש בכל זמן במהלך השנה הראשונה לחיי התינוק. למעשה, נשים רבות מפתחות אותו דווקא לאחר כמה זמן, כשישנה פחות עזרה והתרוצצות סביבן וסביב התינוק החדש, והן נותרות לטפל בו כמעט לבדן.

סימפטומים אלה כוללים עצבות, חוסר תקווה, הערכה עצמית נמוכה, אשמה, תחושה של הלם קיומי, הפרעות בשינה, הפרעות אכילה, חוסר יכולת למצוא נחמה באחר, תשישות, ריקנות, חוסר יכולת ליהנות (אנהדוניה), נסיגה חברתית, אנרגיה נמוכה או חוסר אנרגיה, סף תסכול נמוך, תחושה של חוסר יכולת לטפל בתינוק, דיבור או כתיבה לקויים, התקפי זעם המופנים כלפי אחרים, חשק מיני ירוד.

גורמי הסיכון לדיכאון לאחר לידה

בעוד שלא ניתן לנבא דיכאון אחרי לידה, עדיין ישנם כמה גורמים שנוכחותם עלולה להעלות חשד כי מדובר אכן בדיכאון. נמצא למשל כי נשים שבוחרות להאכיל מבקבוק, מעשנות סיגריות, וסובלות מלחץ תמידי בסביבת תינוקן עלולות להיות בדיכאון לאחר לידה.

קראי בהרחבה על: תזונת תינוקות בשנה הראשונה

כמובן שלא כל אישה שבוחרת שלא להניק נמצאת בדיכאון, אלא מדובר בהלך רוח כללי בו המושקעות הרגשית בתינוק היא נמוכה, והאישה מטפלת בו בצורה מכאנית, ללא דאגה אמיתית לצרכיו. יתכן כי גושה זו נובעת מכך שהיא נמצאת בדיכאון, וכך או כך רצוי לפנות במצב זה לטיפול, עבור רווחתה האישית ועבור תינוקה.

גורמים נוספים הם המצב הסוציו-אקונומי של האישה (לחצים הקשורים לפרנסה עלולים ליצור דיכאון דיכאון אחרי לידהוחשש ליכולת הטיפול בתינוק), קושי במערכת הזוגית, ובתמיכה החברתית, דיכאון שאובחן בעבר או חרדה גדולה שאובחנה בעבר. כשההיריון לא היה רצוי, ולאישה ישנם רגשות אמביוולנטיים לגביו, עלול גם להתפתח דיכאון.

לעתים מעריכים כי דיכאון לאחר לידה נגרם בגלל חסך בוויטמינים, אך רוב המחקרים מראים כי הוא נגרם בגלל שינויים הורמונאליים המתרחשים בזמן ההריון.

למידע נוסף: הסבר מקיף מפי הפסיכיאטר ד"ר אילן טל על התמודדות רגשית לאחר הלידה

מצד שני, טיפולים הורמונאליים לא סייעו לקורבנות דיכאון לאחר לידה, ונשים רבות מחלימות בעזרת טיפול פסיכולוגי וקבוצות תמיכה. 

למרות שרמות גבוהות של הורמונים נמצאו מקושרות לדיכאון לאחר לידה, אין קשר בין הרמות השונות של ההורמונים לרמת הדיכאון. לצורך העניין, נשים עם הורמון הריון גבוה לא בהכרח יפתחו דיכאון לאחר לידה ולהפך.

מה גם שגם האבות חווים דיכאון לאחר לידה, למרות שהם לא עוברים שינויים הורמונאליים על גופם.

עם זאת, מחקרים מראים שגברים גם כן עוברים שינויים הורמונאליים כשהם חיים לצד אישה בהריון - עלייה במרות הפרולקטין - הורמון ההתקשרות, וירידה ברמת הטסטוסטרון ומכאן ירידה בתוקפנות.

קיראי בהרחבה על: השפעתו של תינוק חדש על היולדת ועל בני המשפחה

עם זאת, מכיוון שידוע כי שינויים הורמונאליים גורמים לשינויים במצבי הרוח (לקראת ווסת, בזמן קבלת טיפולים הורמונאליים כטיפולי פוריות), אזי אין לשלול לחלוטין קשר בין הורמונים לדיכאון לאחר הלידה.

יש הטוענים כי שינויים משמעותיים בסגנון החיים שחלו בעקבות לידת התינוק עשויים גם הם להשפיע ולגרום לדיכאון לאחר לידה, אך שוב אין זה גורם ייחודי ומשמעותי משום שישנן נשים שמפתחות דיכאון לאחר לידה בלידה השלישית למשל, בעוד שאחרות לא מפתחות כלל דיכאון לאחר לידה בלידתן הראשונה, שגוררת את השינוי המשמעותי ביותר בסגנון החיים.

לעתים דיכאון לאחר לידה הוא בעצם עירור של מחלה נפשית שהייתה קיימת קודם לכן, אך באופן רדום.

קיראו בהרחבה: דיכאון אחרי הלידה אצל נשים חרדיות

כיצד לטפל בדיכאון אחרי לידה?

רצוי לדווח לרופא הנשים אם ישנן תסמינים חשודים, והוא ידאג להפנות את האישה לגורמים הנכונים. עם זאת, פעמים רבות נשים אינן מודות בכך שהן בדיכאון, ומרגישות שזה חלק מהעול או הנטל שהן צריכות לסחוב על גבן, שכן הן שמעו על כך שישנו קושי בחודשים הראשונים ללידת התינוק.

בעוד שהקושי, התשישות, וחוסר האונים שחשות אימהות הם חלק טבעי מהולדת תינוק חדש, עדיין ישנן דרכים להקל על הקושי, הן בגיוס תמיכה מצד בן הזוג ובני המשפחה, והן בפנייה לטיפול או לקבוצות תמיכה במסגרות השונות לבריאות האישה.

קראי באתר על חזרה לעבודה לאחר חופשת לידה

צפי בסרטון וידאו המסביר (באנגלית) על דיכאון אחרי לידה:


תאריך: 23/03/2015 16:17