לדעת יותר על הקשר בין תזונה ופוריות

 אתר לידה
ייעוץ אישי בנושאים הקשורים ללידה:
שם מלא
מספר טלפון
פניה אישית ודיסקרטית >>

הקשר בין תזונה ופוריות


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 () דירוגים | דירוג ממוצע ()
stars - based on reviews

Hebrew

בשנים האחרונות גוברת המודעות לכל הנוגע בנושא הרגלי תזונה ואכילה, כגון המזון שאנו צורכים והקשר שבין תזונה בריאה לאורח חיים בריא ועוד. תפריט מאוזן מהווה גורם חשוב והינו בעל השפעה רחבה על בריאותו ותפקודו של אדם.

מלבד שמירה על הבריאות ועל משקל גוף תקין, לתזונה נכונה יש חשיבות גם מבחינה הורמונאלית ומחקרים רבים מוכיחים כי קיים קשר ישיר בין תזונה לבין מערכות הרבייה בשני המינים, גברים ונשים כאחד.

גורמים רבים משפיעים על הפוריות ביניהם גיל, תנאים פיזיולוגיים, גורמים סביבתיים, מצב נפשי ומצב הורמונאלי ולכן פעילות גופנית ותפריט מגוון ומאוזן ישפיעו גם הם על הסיכוי להיכנס להריון.

מחקרים מראים כי קיים קשר הדוק בין טיב ואיכות התזונה לבין רמת הפוריות ולכל אחד ממרכיבי התזונה- שומן, פחמימות, מינרלים, חלבונים וסוכרים, יש השפעה על פריון האישה כמו גם על פריון הגבר ועל איכות הזרע שהוא מייצר.

אז מה כדאי לאכול וממה להימנע?

שומן

ישנם סוגים שונים של שומנים וחשוב להבין כי למרות הדעה הרווחת, לפיה יש להפחית בצריכת שומן בתפריט היומי, לשומן הצמחי יש תפקיד חיוני ביצירת הורמוני מין אצל הגבר והאישה, בנוסף לכך שומן צמחי מכיל כמות גדולה של ויטמין E, המגן מפני השפעות שליליות של חמצון בכל הגוף ושומר גם על הביצית וגם על הזרע מגורמי חמצון. בעוד ששומן טרנס עלול לגרום להפרעה בפוריות, שומן צמחי הינו חיוני למערכת, משפר את הפעילות ההורמונאלית ואף מגביר את רמת הפוריות.

הוא קיים בטחינה, אבוקדו, אגוזים ושקדים, שמן זית, שמן קנולה, גרעיני דלעת, גרעיני חמניה ושומשום, סויה, תירס ובדגים כמו סלמון, פורל, בורי, הרינג וסרדינים. גם חומצת שומן אומגה 3 נרתמת לשיפור הפוריות אצל גברים ונשים כאחד.

לקריאה נוספת: תרומת זרע


פחמימות

רכיב עיקרי בתפריט היום יומי של כל אדם הינו פחמימות. ישנן פחמימות הנספגות מהר לדם, הנמצאות בכל המאכלים המתוקים למיניהם וישנן פחמימות מורכבות הנספגות לאט יותר, אשר נמצאות בדגנים מלאים כמו שיפון, שיבולת שועל, תירס, אורז מלא ובמוצרים העשויים מקמח מלא כגון פסטה מקמח מלא. מומלץ לנשים המנסות להיכנס להריון להקפיד על אכילת פחמימות הנספגות לאט יותר בגוף.

ברזל

מזונות עשירים בברזל הינם חיוניים ביותר במהלך ההריון, נשים הרות אף נוטלות תוספי ברזל במהלך ההריון במטרה לשמור על ערכים תקינים. לכן מומלץ לצרוך מזונות עשירים בברזל כמו חילבה, חומוס, טחינה גולמית, פטרוזיליה, סויה, עדשים וברוקולי ובמידת הצורך, בכפוף לייעוץ רפואי כמובן, ניתן אף ליטול תוספי ברזל לחיזוק הגוף.

קיראו בהרחבה על:
איבחון וטיפול בבעיות פוריות

ויטמין -C

בכל הקשור למניעת תהליכי חמצון והגנה על הביצית והזרע, יש לויטמין C השפעה זהה לגברים ולנשים. מומלץ לאכול פירות וירקות עשירים בויטמין C כמו פלפל אדום, צהוב וירוק, פלפל חריף קיווי, פירות הדר, תותים וגויאבה, ברוקולי, פטרוזיליה, תימין, כרוב וכרוב ניצנים, עגבניות ועוד שמספקים כמות גבוהה יחסית של ויטמין C.

אבץ

מחקרים הוכיחו שאבץ משפר את איכות הזרע, לכן מומלץ לגברים להוסיף לתפריט היומי, עדשים, טחינה ובצים, בוטנים, פיסטוק, גרעיני חמנייה וגרעיני דלעת ואפילו פופקורן.

בנוסף, גם על משקל גוף תקין ישנה השפעה רבה על המערכת ההורמונאלית ועל רמת הפוריות. עודף משקל הינו גורם מרכזי להפרעות בפוריות ולכן לנשים הסובלות מעודף משקל, אשר מעוניינות להיכנס להריון, מומלץ להפחית באופן מתון ממשקל גופן על מנת לשפר את סיכויי הפוריות ולאפשר הריון תקין וקל.

לקריאה נוספת: הליך הפונדקאות בישראל


תאריך: 01/10/2014 12:50