שמירת הריון - כל המידע וכל התשובות לכל שאלה!

 אתר לידה
ייעוץ אישי בנושאים הקשורים ללידה:
שם מלא
מספר טלפון
פניה אישית ודיסקרטית >>

שמירת הריון - כל המידע וכל התשובות לכל שאלה שלך באתר לידה!


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 () דירוגים | דירוג ממוצע ()
stars - based on reviews

Hebrew

שמירת הריון היא פרקטיקה נפוצה בה משתמשים רופאים על מנת להקל על כל מני סיבוכים בהריון. חלק מהנשים יודעות שייאלצו להיות בשמירת הריון בגלל נתונים התחלתיים או תורשתיים, וחלק מופתעות לגלות שהן נדרשות להישאר בביתן במהלך בדיקה שגרתית.

כך או כך שמירת הריון היא נפוצה, ולמרות שזה לא נעים לגלות שההריון הופך פתאום להגדרה של "הריון בסיכון גבוה" (High risk pregnancy) רוב הסיכויים הם שהלידה והעובר יהיו בריאים לחלוטין.

שמירת הריון שונה מאישה לאישה, והיא יכולה לכלול מנוחה תקופתית בבית, או אפילו אשפוז ממושך בבית החולים. גם ההנחיות אותן מקבלת כל אישה הן שונות לחלוטין - חלק מהנשים עשויות לקבל הוראה שעליהן להישאר בבית ולנוח (לא להרים משאות כבדים, לא לנקות וכן הלאה), וחלקן עשויות לקבל הוראה לא לזוז מהמיטה, פרט לשירותים ולמקלחת.

שמירת הריון - מתי עולה הצורך ומהן הסיבות?

הסיבות הן שונות, אך בבסיס כולן היא האמונה שבאמצעות השמירה ההריון יוכל לחזור לסדרו ולהיות בריא שוב.

להלן מספר סיבות נפוצות להוראה על שמירת הריון:

לחץ דם גבוה, הנובע מרעלת הריון (Toxemia, Preeclampsia). רעלת הריון היא תופעה שיכולה להיות מסוכנת. היא מתבטאת בעליה בלחץ הדם, בבצקות ובחלבון בשתן, אך ללא ספק הסימפטום של לחץ הדם הגבוה הוא המדאיג מכולם.

לא ידוע מי תפתח רעלת הריון, אך ישנם נשים שנמצאות בקבוצת סיכון כגון נשים שאימותיהן חלו ברעלת הריון, נשים בשנות העשרה, נשים שסובלות מיתר לחץ דם כרוני ועוד.

ניתן לגלות את הרעלת בבדיקת לחץ דם שגרתית במהלך ההריון, בעלייה מופרזת במשקל, או בבדיקת חלבון בשתן. הטיפול במקרים אלה הוא ליילד את האישה, גם אם העובר עדיין קטן, על מנת למנוע את הסיבוכים האפשריים לאם. 

סיבה נפוצה נוספת היא סיבוכים עם השליה כגון היפרדות שליה, מצב בו השליה נפרדת מדופן הרחם לפני הלידה. הסימנים לכך יכולים להיות דמם וגינאלי כבד, כאבי בטן או כאבי גב, המלווים בהתכווצות רחם ארוכה וכואבת.

היפרדות השליה מתרחשת בדרך כלל בשליש השלישי, אך היא יכולה להתרחש גם משבוע 20. חומרת המצב תלויה באחוז ההיפרדות, וככל שההיפרדות גדולה יותר, כך גם גדל הסיכוי לסיבוכים.

קיראי בהרחבה על חשיבותו של: בדיקות במעקב הריון

עוד סיבה נפוצה הנה במקרה של ירידת מים מוקדמת. מידת התגובה של הרופאים תהיה תלויה בשבוע בו נמצאת האישה - אם היא קרובה ללידה יחכו ללידה או יזרזו אותה, ואם היא בשבוע מוקדם יותר ינסו לעצור את הירידה.

סיבות נפוצות אחרות עשויות להיות שינויים בצוואר הרחם, כגון התרככות או חוסר תפקוד; דימום וגינאלי; היסטוריה קודמת של אובדן הריונות, לידת ולד מת, או לידה מוקדמת ולידת תינוק פג; התפתחות עוברית לקויה; סוכרת הריונית ועוד.

כיצד מצופה שמירת ההריון לעזור?

ברוב המקרים, מנוחה מאפשרת לגוף להתייצב ולחזור לתפקודו הבריא. שמירת הריון יעילה במיוחד במקרים בהם נשים סובלות מלחץ דם מוגבר, וכך היא מסייעת להפחית רמות לחץ ומפחיתה את לחץ הדם.

עבודה, פעילות גופנית, הרמת משאות כבדים או התעמלות עשויות לעורר או להוות טריגר למצבים מסוימים, ולכן הרופא יורה על מנוחה במיטה כדי להפחית למשל מקרים של דימום וגינאלי או סימנים ללידה מוקדמת. יש רופאים שימליצו על שכיבה במיטה (על צד שמאל) על מנת להזרים דם לשליה.

מהי התנוחה הטובה ביותר לשמירת הריון?שמירת הריון

התנוחה הטובה ביותר מותאמת למצבה הפרטני של כל אישה ולהמלצות הרופא שמטפל בה. רוב הזמן האישה תתבקש לשכב על הצד, בדרך כלל עם כרית בין הברכיים וכיפופן קלות.

במקרים אחרים הרופא יורה לאישה לשכב על גבה בעוד היא מורמת על ידי כריות, או להרים את הרגליים בגובה גבוה יותר מהכתפיים.

קיראי בהרחבה על: כיצד ניתן להתכונן ללידה?

כיצד ניתן להתמודד עם חוסר הנוחות שבשמירת ההיריון?

שמירת הריון ממושכת תגרום לשרירים לאבד את הטונוס שלהם ועלולה לגרום לכאבי פרקים. כמו כן, שכיבה ממושכת עלולה להוריד את קצב זרימת הדם.

שינוי תנוחה מצד לצד עשוי לעורר את השרירים ולהקל על הלחץ. התעמלות היא חשובה לזרימת הדם, וישנן כמה פעילויות שניתן לעשות בשכיבה. עם זאת חשוב לקבל אישור מהרופא לפני שמתחילים בפעילות גופנית.

הנה דוגמאות לכמה מהתרגילים שניתן לבצע בשכיבה: לחיצה על כדורים בין הירכיים; יצירת מתח של הרגליים והידיים ומתיחתן כנגד לוח המיטה או בעזרת אדם שיושב למרגלות המיטה; סיבוב הזרועות והרגליים במעגלים; כיווץ ושחרור של שרירים בגוף.

כיצד ניתן להשיג את המיטב מתקופת שמירת ההיריון?

שמירת הריון היא לא תענוג גדול, למרות שיש נשים שעצם ההכרח להישאר בבית ולנוח במיטה נשמע להם כמו חופשה אלוהית. אך גם אם היום יומיים הראשונים נדמים כמספקים, השגרה, או היעדר השגרה, עלולה להיות מתסכלת מאוד, מהר מאוד.

לכן רצוי שהאישה תנסה למצוא לעצמה שגרה כמה שיותר מהר, על מנת לקבל את תחושת השליטה בחזרה, ולמנוע תחושת תסכול או דיכאון.

זה הזמן לסדר אלבומים ישנים, לנקות את אנשי הקשר מהסלולארי (ואולי גם לגבות את המספרים החשובים), או לעבוד על פרויקטים אחרים שניתן לטפל בהם מהמיטה. בנוסף, כדאי ליצור קשר עם חברים, ולהזמין אותם לבוא לבקר.

לאחר הולדת התינוק ממילא כמות הזמן לחברים פוחתת, לכן כדאי לנצל את הזמן הזה כדי להתראות איתם. וכמובן, שהנה הזמן לתכנן דברים שקשורים לתינוק - לעשות הזמנות טלפוניות, לברר דברים חשובים עם חברות שילדו לאחרונה, וככלל להכין רשימות קניות או להתחיל את אלבום התינוקות.

קראי מהו הציוד שיש לרכוש לקראת הלידה?

חשוב לזכור כי עצם שמירת ההיריון לא בהכרח אומרת כי הלידה תהיה לידה לא טבעית. ישנם מקרים בהם ידוע מראש כי עומד להתקיים ניתוח קיסרי, וישנם מקרים בהם הרופא יסיים את שמירת ההיריון בשלב בו הלידה כבר אינה בסיכון, והאישה תוכל ללדת בלידה רגילה.

קיראי בהרחבה על: זכויות נשים בהריון - טיפולי פוריות שמירת הריון וחופשת לידה


תאריך: 23/03/2015 16:22