שיער תינוקות ברחם ונשירת שיער טבעית אצל תינוקות

 אתר לידה
ייעוץ אישי בנושאים הקשורים ללידה:
שם מלא
מספר טלפון
פניה אישית ודיסקרטית >>

שיער ברחם ונשירת שיער טבעית אצל תינוקות


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 () דירוגים | דירוג ממוצע ()
stars - based on reviews

Hebrew

כאשר עולה במוחנו דמות של תינוק שאך זה נולד, אנו מדמיינים תינוק ורוד ועגלגל וקירח. המונח "עור של תינוק" מציין עור חלק לחלוטין.

המציאות, על פי רוב, קצת שונה מכך. במהלך ההריון, התינוק מתחיל להתפתח, וצמיחת השיער מתחילה למעשה עוד לפני הלידה.

לקראת אמצע ההריון יתחיל שיער הקרקפת להצמיח שיער תינוקות  (Baby-Hair) פלומתי ורך, ובהמשך גם גופו של התינוק יתכסה בפלומה דקיקה ועדינה, הקרויה לנוגו.

שיער זה שונה מן השיער שיצמח לתינוק בהמשך חייו - הוא בעל מעטפת, אך חסר ליבה. לעיתים הוא בעל פיגמנט ולעיתים לא. במהלך שלבים מתקדמים יותר של ההריון, השיער יתחיל לנשור, והתינוק ישתה אותו יחד עם מי השפיר.

בדרך כלל, תינוקות שנולדים לפני החודש התשיעי יהיו שעירים מעט יותר משום שהשיער עוד לא החל את שלב הנשירה, אולם גם תינוקות שיוולדו לאחר תשעה חודשים יהיו בעלי מעט שיער, שצפוי לנשור. תהליך נשירת שיער הלנוגו (Baby Hair Loss) מושלם, בדרך כלל, עד גיל חצי שנה, שאז גודל שיער הקרוי ולוסי.

זהו שיער עדין פחות מן הלנוגו. מבחינת פיגמנטציה, גם בסוג שיער זה היא איננה מצביעה על צבע השיער הסופי שיהיה לתינוק. רק לאחר שלב הילדות יצמיח הילד את השיער הסופי, שצבעו ומרקמו יהיו עימו במהלך המשך חייו.

לקריאה נוספת: לאחר לידה - שינויים אצל היולדת

נשירה תקינה

צמיחת שיער בתוך הרחם, כמו כל שלב התפתחותי אחר במהלך ההריון, מושפעת מהחומרים אותם מקבל התינוק. התינוק מקבל את הזנתו ואת החומרים החיוניים להתפתחות דרך חבל הטבור והשלייה. גם להורמונים יש השפעה על צמיחת השיער.

על כן, המערכת האנדוקרונולוגית של האם גם היא חלק מן המערך המשפיע על צמיחת השיער. תינוק שמקבל את כל חומרי ההזנה להן הוא זקוק ובמצוי בסביבה הורמונלית מאוזנת ותקינה, יצמיח שיער, כאמור, באמצע ההריון ויתחיל להשיר אותו לקראת סופו.

נשירת שיער זו היא נורמאלית ואיננה מצביעה על בעייה כלשהי, והיא גם איננה מלמדת על תכונות וסמיכות השיער שיהיו לתינוק בעתיד.

בנוסף לכך, גם תינוקות שנולדים ללא שיער, ולא מצמיחים שיער אלא לאחר מספר חודשים, אין כל צורך לפתח חששות לגבי שיעורם בהמשך. קצב צמיחת השיער מושפע, יותר מכל, משינויים הורמונליים שעוברים על גופנו, ובקצב התפתחות תקין, כאשר יתחיל גוף התינוק להשתנות ולהתפתח, גם השיער יתחיל לצמוח.

 אולם, בניגוד לאמור לעיל, לעיתים נשירה אצל תינוקות שאך נולדו עלולה להעיד על בעיה, כמו טראומה פיזית כלשהי, תת תזונה או בעיות ספיגה, או אלופציה אראטה.

באם יש חשד לנשירה לא תקינה, יש צורך לפנות לאבחון על מנת לטפל בבעייה לפני שהיא הופכת לחמורה. במסגרת אבחון זה ייבחן שיער התינוק, כמו גם עור הקרקפת, על מנת ללהבין את מקור נשירת השיער. במקרה שתתגלה בעייה, יותאם לתינוק טיפול הנותן מענה לעורו הרגיש ושיערו העדין.

נשירת שיער טבעית אצל תינוקות אחרי הולדתם

כאמור, את מרבית זקיקי השיער שלנו, שילוו אותנו במהלך כל חיינו, אנו מפתחים כבר במהלך שהותנו ברחם. כבר בתקופה זו, צפיפותו של השיער שלנו היא עובדה מוגמרת.

הוכחה לכך ניתן לראות בעובדה שתינוקות רבים נולדים עם שיער. הורים רבים נחרדים לגלות כי קרקפת הראש איננה האזור היחיד בו לתינוק הרך יש שיער, אלא שפלומה עדינה מכסה גם את גבו, או אפילו את פניו. אין כל סיבה לדאגה.

השיער הפלומתי הוא הוכחה לכך שהתינוק התפתח בצורה תקינה. פלומה זו היא מעין "גירסה ראשונית" של זקיקי השיער.

הפלומה (המכונה לנוגו - Lanugo כפי שהסברנו) נושרת, בדרך כלל עוד בזמן ההריון, והתינוק שותה אותה יחד עם מי השפיר. ולראייה, תינוקות שנולדים מעט מוקדם מדי נוטים להיות שעירים יותר מתינוקות שנולדו בשלב מאוחר יותר.

כך או אחרת, השיער עמו נולד התינוק צפוי לנשור במהלך השנה הראשונה של חייו. הפלומה מהווה תזכורת לכך שלמעשה, גופנו מכוסה שיער לכל אורכו, גם אם מדובר בשיער בהיר וקצר.

בכל הנוגע לשיער הראש, השיער הנוכחי אינו מלמד על השיער שיצמח לתינוק בשנים הבאות. מראהו וצבעו של השיער שיצמח בהמשך התפתחות התינוק יהיה שונה בתכלית.

ילד ראשון? כדאי שתקראי!

צבע שיער התינוק

לצבע השיער ההתחלתי של התינוק אין כל קשר לשיער שיגדל לו בהמשך. תינוק בעל שיער שחור יכול לגדול לגדול להיות בלונדיני, ותינוק ברונטי יכול לפתח רעמה ג'ינג'ית. למעשה, גם במהלך הילדות המוקדמת, צבע השיער של ילדים איננו, בהכרח, צבע השיער שיהיה להם כבני אדם בוגרים.

הסיבה היא כי ייצור המלנין - אותו חומר האחראי גם לצבע העור, מתגבר במשך החיים. (זו גם, למשל, אחת הסיבות שאנשים מבוגרים יותר מפתחים נטייה לכתמי שמש, שלא הייתה להם כילדים).

הסיבה לייצור מלנין גבוהה יותר, היא, ככל הנראה, אבולוציונית. במהלך ההיסטוריה, בני אדם בוגרים נטו להימצא יותר תחת השמש הקופחת, על מנת לפרנס את המשפחה.

כעת הפרנסה נעשית במשרד, אולם ההתפתחות האבולוציונית שלנו עוד לא עודכנה. בשל כך, עוללים רבים שלהם מלאי הראש תלתלי זהב, עלולים לאבד אותם עם השנים.

הכנה ללידה - כדי שתהיי מוכנה!

מראה שיער התינוק

לתינוקות רבים יש, במהלך שנות חייהם הראשונות, רעמת תלתלים חיננית, אולם רבים מהם מאבדים אותם במהלך השנים והופכים למבוגרים בעלי שיער חלק.

תופעה זו היא סימפטום של אופן התפתחות זקיקי השיערה. אצל עוללים רכים, זקיקי השיער הם דקים ופחוסים, ובהתאם, השערות הצומחות מבהן הן דקיקות ומתעגלות לתלתלים.

אולם במהלך תהליך ההתבגרות של הגוף, גם זקיקי השיער הופכים לגדולים יותר וישרים יותר. כתוצאה מכך, השיערות הופכות לעבות וחלקות יותר.

לסיכום

כמו שגופו של התינוק יעבור שינויים מרחיקי לכת בשנים הראשונות של חייו, כך גם השיער ישתנה ללא הכר. הנשירה שצפויה בחודשי חייו הראשונים היא תהליך  טבעי ותקין, והיא רק דרכו של הגוף "לפנות מקום" לשיער הראש שמתחיל את צמיחתו בחודשים הבאים.

מומלץ לקרוא: איך להיות מוכנים לברית המילה?


תאריך: 09/06/2014 17:20