כל מה שחשוב וצריך לדעת כל תרומת זרע

 אתר לידה
ייעוץ אישי בנושאים הקשורים ללידה:
שם מלא
מספר טלפון
פניה אישית ודיסקרטית >>

כל התשובות לכל שאלה שלך בנושא תרומת זרע


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 () דירוגים | דירוג ממוצע ()
stars - based on reviews

Hebrew

תרומת זרע הוא שם לתהליך בו גבר מפקיד מזרעו בבנק הזרע, במטרה לשמש להפריה של אישה במועד מאוחר יותר. מאמר זה סוקר את הפרטים הרלוונטיים העיקריים של תהליך התרומה מתחילתו ועד סופו.

החוק בישראל מחייב שתורם זרע יהיה רווק בטווח הגילאים 20 – 35  אשר יעבור בדיקות רקע הכוללות עבר רפואי ונפשי ורקע חברתי. מאידך לדורשות הזרע הפוטנציאליות יש דרישות הרבה יותר גבוהות, מהאב הביולוגי העתידי של ילדיהן ולכן בנק הזרע מעמיד תנאי קבלה נוספים בהתאם, כגון היעדר מחלות גופניות ונפשיות בעבר ובהווה, לעיתים גם קוצר ראייה עלול לפסול מועמד, פרופיל צבאי גבוה, השכלה גבוהה, תכונות אופי חיוביות, יכולות חברתיות ומראה חיצוני נאה.

ככלל, בנקי הזרע מעדיפים תורמים סטודנטים בכדי להבטיח תורם בעל יכולות מנטאליות טובות ואכן כשמונים אחוזים מהתורמים הם סטודנטים וחיילים.

איך הופכים לתורם?

גבר ישראלי אשר מעוניין לתרום זרע מתקשר לאחד מבנקי הזרע ועובר מיון קצר בטלפון. בשלב הבא הוא מוזמן לראיון הערכה אישית בו יישאל גם על עברו הרפואי ועל מחלות תורשתיות במשפחה.

המועמד יעבור  בדיקה רפואית כללית, בדיקה למחלת טאי-זקס ובדיקות לנשאות איידס וצהבת. המיון האחרון בו נופלים מרבית התורמים, הוא ספירת זרע ובדיקת התאוששות הזרע מהקפאה.

על התורם להצהיר שהוא יגלה פרטים על מחלות גנטיות במשפחתו ועל עברו הרפואי בכלל, שידוע לו כי התרומה אנונימית לחלוטין, שאינו משתמש בסמים או סובל ממחלות מדבקות, שלא תרם זרע מעולם בבנק אחר ושלא יעשה זאת בעתיד. הצהרות אלה אינן מאומתות, מלבד הבדיקה למחלות מדבקות.

תורם אשר נכנס למאגר של בנק הזרע יתבקש להגיע ולתרום בתדירות גבוהה, אפילו פעמיים בשבוע. שלושה ימים לפני התרומה אסור לפלוט זרע זאת בכדי לשמור על ריכוז גבוה של תאי זרע במנה.

לקריאה נוספת: הליך הפונדקאות בישראל

התרומה עצמה מתבצעת בחדר פרטי בבנק הזרע, בו התורם פורק את זרעו לתוך מבחנה. הזרע מאוחסן בהקפאה עמוקה כך ישמר למשך עשרות שנים מבלי לגרוע מחיוניותו.

הזרע מופשר לקראת השימוש בו בהפריה. במקרים רבים הוא עובר השבחה להעלאת ריכוז תאי הזרע הפעילים.

מי זכאי לקבל תרומת זרע?

כל אישה בישראל זכאית לקבל תרומת זרע ללא אפליה וללא הגבלה. התהליך מתחיל בפנייה לרופא נשים ולמומחה לפריון. עם קבלת ההפנייה נגשים לבצע בדיקות דם פרופיל הורמונאלי, בדיקת הכנה לפני הריון, סקר גנטי ובדיקת מחלות מדבקות, לבדיקות אלו יתלוו גם בדיקה גניקולוגית ואולטרסאונד לפי הצורך.

קראי בהרחבה על: זכויות נשים בהריון

השלב הבא הוא קביעת תור לרופא המנהל באחד מבנקי הזרע בארץ, לצורך פתיחת תיק ובחירת תורם. ניתן לבקש גם יבוא של מנות זרע מבנקי זרע בחוץ לארץ.

באופן כללי החוק מגן על זהות התורם הישראלי אך יחד עם זאת ניתן לקבל מידע כגון גיל, מצב רפואי, סוג דם, צבע שיער וצבע עיניים, גוון עור, מבנה גוף, מוצא עדתי של שני ההורים, השכלה, מקצוע ותחומי עניין ורקע על נשאות של מחלות תורשתיות.

ישנם בנקי זרע בהם ניתן לקבל תמורת תשלום נוסף, גם ניתוח גרפולוגי של התורם או תמונה שלו כתינוק.

על הרופא בבנק הזרע לוודא שאין קרבה משפחתית בין התורם למקבלת ושהם אינם נשאים של אותה מחלה תורשתית.

כשמדובר בתורם מחוץ לארץ, המידע יכלול היסטוריה רפואית, תוצאות של בדיקות רפואיות מקיפות, היסטוריה של מחלות גנטיות במשפחה, פרטי חיים והקלטת קול. אך גולת הכותרת היא האפשרות לברר את זהותו של התורם כאשר הילד מגיע לגיל 18.

עלויות ואפשרויות מימון

התשלום לתורם משתנה מבנק לבנק ונע בין 300₪ ל- 1000₪ לתרומה. המחיר מושפע בין היתר מהיצע התורמים באותו אזור. כמו כן, תורמים אטרקטיביים יותר וכאלה שעברו בדיקות גנטיות מקיפות יכולים לקבל יותר.

קופות החולים מממנות טיפולי ההפריה עבור ילד ראשון ושני לאישה עד גיל 45, אבל את מנות הזרע מקבלת התרומה צריכה לרכוש מכספה. בשנים האחרונות התייקר מחירה של מנת זרע בודדת, המגיעה מתורם מקומי וכיום המחירים נעים בין 800₪ ל - 1600₪. בנוסף ישנם בנקי זרע הדורשים תשלום נוסף של כ- 300₪ בעבור השבחת הזרע. תרומת זרע מתורם זר תעלה בין 1000₪ ל- 5000₪ למנה בודדת.

הסכום עבור אחסון חמש מנות זרע מתורם ישראלי כמו גם אחסון מנת זרע מחו"ל, מרגע הגעתה, הינו 240₪ לשנה.

כמה מנות כדאי לקנות?

לא פעם נשים בוחרות לרכוש יותר ממנת זרע אחת וזאת משתי סיבות:

  • כדי להיקלט ולהרות, לפעמים נדרשים מספר ניסיונות.
     
  • לעיתים, אישה אשר מתכננת להוליד כמה ילדים, תהיה מעוניינת שהם יהיו אחים ביולוגיים מאותו האב וכדי להבטיח זאת, עליה לשריין מספר מנות מאותו התורם על ידי רכישתן מראש.


במקרה של הפריה מלאכותית, אשר דורשת כמות קטנה יותר של זרע, ניתן להשתמש רק בחלק מהמנה והשארית תוחזר להקפאה. בקנייה מחוץ לארץ, בגלל המורכבות הלוגיסטית המעורבת בהבאת מנות הזרע לארץ, יש להזמין כמה מנות בבת אחת בעוד שמנות מהארץ אפשר לקנות לפי הצורך.

כיצד מתבצעת ההזרעה?

לאחר רכישת המנות, חוזרים למרפאת הפריון לביצוע הטיפול. הרופא בוחר את הטיפול המתאים ביותר לאישה וזאת בהתאם לגילה ולבדיקות שנערכו לה. לרוב, בטיפול הראשון תתבצע ההזרעה בזמן הביוץ הטבעי.

קיראי בהרחבה על: בעיות פוריות

המעקב לאיתור הזקיק השחלתי הבשל, אשר מועמד לביוץ, מתבצע באמצעות אולטרסאונד. כאשר מתגלה זקיק בשל, נותנים למטופלת זריקה כמו אוביטרל שהיא תרופה המעודדת ביוץ.

כ- 36 שעות אחרי הזרקת התרופה יתרחש הביוץ ואז, על מיטת הגניקולוג תתבצע ההזרעה על ידי החדרת מנת הזרע ישירות לרחם. התהליך אינו כואב ונמשך מספר דקות. ישנם רופאים שמעדיפים לחכות לביוץ הטבעי ולא לתזמן אותו בעזרת תרופה.

במידה ואחרי מספר ניסיונות לא תהיה הצלחה, הרופא יציע טיפול הורמונלי אשר יגדיל את הסיכויים להרות. ובמקרה וגם טיפול זה לא צלח, אזי ינסו הפרייה מלאכותית חוץ גופית.

סיכום
כניסה להריון מתרומת זרע היא תהליך מורכב המערב מכלול שיקולים, בריאותיים, כספיים ונפשיים ולכן נדרשת חשיבה יסודית. עקב המחסור הקשה בתורמי זרע מקומיים, מקבלות התרומה נאלצות לפנות למקורות חילופיים ואף לשאת בהוצאות גבוהות במיוחד.

המשיכי לקרוא באתר על: בדיקות שחשוב לבצע במהלך הריון


תאריך: 15/07/2014 12:39