x

דיווח על תקלה

תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:

יצירת קשר
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים

כל המידע על זיהומים בהריון

תאריך: 22/01/2015 12:34   מחבר: מערכת אתר לידה

אישה הרה, כמו כל אדם אחר, עלולה ללקות במחלות זיהומיות במהלך הריונה. סוגי זיהומים כגון זיהום בדרכי השתן או זיהום נרתיקי שהריון מגדיל במידה מסוימת את הרגישות ללקות בהם.

זאת בגלל שינויים אנטומיים המתחוללים ברחם ובנרתיק ולחץ על איברים שכנים כגון שלפוחית השתן. בנוסף זיהום של מי השפיר הוא כמובן זיהום המאפיין מצב של הריון בלבד.

האם זיהומים בהריון מסכנים את האם או את העובר?

זיהומים בהריון, כל עוד לא מדובר בנגיף או חיידק קטלניים, לרוב אינם מסכנים את האם שכן מערכת החיסון שלה פעילה ומערכות הגוף מפותחות ומתפקדות.

ייתכן שבחשיפה לזיהום, האישה ההרה תחוש את הסימפטומים של המחלה או התופעה (חום, אי נוחות, כאב, גרד, הקאות, שלשולים וכדומה), אך בחלוף המחלה הזיהומית היא תשוב למצב בריאותי תקין.

למרות זאת, יש להתייחס ברצינות לכל מחלה של האם ולטפל בה כיוון שבזמן ההיריון גוף האם עובר שינויים רבים, חלקם מחלישים אותה, וגם מחלה קלה עלולה להתפתח למצב קשה.

לעומת זאת עובר הנחשף לזיהום כאשר מערכת החיסון שלו עדיין אינה מתפקדת ומערכות הגוף הן עדיין בשלבי התפתחות, עלול להינזק. התפתחות מערכות גופו עלולה להשתבש, ישנו חשש להיווצרות מומים ובמקרים קיצוניים עלול הזיהום לגרום להפלה או ללידה מוקדמת ומוות של העובר.

למרבה המזל רוב הזיהומים אליהם נחשפת האם או אפילו כאלו הגורמים לה לחלות, אינם מגיעים אל העובר, זאת מאחר והשיליה מהווה מחסום המגן על העובר ואינה מאפשרת מעבר של מזהמים אל דם העובר ואל מי השפיר. למרות זאת ישנם מספר מזהמים אשר יכולים לעבור מחסום זה, במיוחד כאשר האם נחשפת אליהם ונדבקת במחלה לראשונה במהלך ההיריון.

זיהומים ומחלות בהריון

זיהומים עלולים להיגרם מגורמים כגון נגיפים, חיידקים, פטריות ורעלנים שונים. הם חודרים לגוף דרך מערכת הנשימה, מגע עם ריריות, מגע עם דם (במקרה של פציעה או הזרקה מזוהמת), מערכת העיכול ועוד.

להלן מס' דוגמאות לזיהומים נפוצים והשפעתם על ההיריון:

ברוב המקרים העובר לא ידבק במחלה אם אמו חלתה באחת מן המחלות הללו טרם ההיריון, או שקיבלה בעבר חיסון כנגדן (במידה וקיים). את זה ניתן לבדוק באמצעות בדיקת נוגדנים בדמה של האם אשר תעריך את מועד ההידבקות הראשונית שלה במחלה.

גם אם האם נדבקה במחלה במהלך ההיריון אין הכרח שגם העובר נדבק במחלה. ניתן לאבחן אם העובר נדבק במחלה באמצעות דגימה מדיקור מי שפיר, סיסי שליה או דגימת דם הנלקחת מחבל הטבור. בכל מקרה מומלץ לאשה הרה להתרחק מגורמים שעלולים להדביק אותה במחלות שאינה מחוסנת כנגדן.

קראי גם בנושא: היפרדות שליה - סיכונים ודרכי טיפול

עובר שנדבק באחת מן המחלות הללו עלול לסבול מפגיעה בהתפתחות, החל מליקויים קלים ועד למומים קשים ואף הפלות ומוות עוברי, או להיוולד כאשר הוא נושא את המחלה ולסבול ממנה כבר עם לידתו.

במקרה שעובר נדבק באחת המחלות הללו ניתן לבצע מעקב ובדיקות סקר תכופות שידגימו את התפתחות האיברים החיוניים ומערכות הגוף. בדיקות אילו יכולות לתת הערכה של חומרת הנזק שנגרם לו ולסייע בהחלטה אם להמשיך את ההיריון. במידה והוחלט להמשיך את ההיריון, תינוק שנולד כשהוא חולה באחת המחלות הללו יקבל במידת הצורך מיד עם לידתו טיפול כנגדה.

זיהום מי שפיר

מי השפיר הם הנוזל הממלא את שק ההיריון ובתוכם שוהה העובר. במצבם התקין הם צלולים וסטריליים. חדירת מזהמים למי השפיר עלולה להיגרם על ידי חיידק שחלתה בו האם ואשר הצליח לעבור את מחסום השיליה.

גם זיהום חמור של הנרתיק שהתקדם לעבר הרחם או מזהם חיצוני אחר שחדר דרך נקב בשק ההיריון (לעיתים נדירות בעקבות דיקור מי שפיר או בדיקת סיסי שיליה) עלולים לזהם את מי השפיר. כל מצב של דליפת מי שפיר מהווה חשד לזיהום מי השפיר.

קיראו בהרחבה על: מהן הבדיקות המבוצעות במעקב הריון?

דליפת מי שפיר תבוא לידי ביטוי ברטיבות בנרתיק וניתן לאבחן אותה באמצעות טסט פשוט. זיהום במי השפיר יכול לבוא לידי ביטוי ברגישות בבטן, עליית חום והתפתחות צירים. הטיפול בזיהום מי שפיר יהיה באמצעות אנטיביוטיקה ומנוחה מוחלטת.

לרוב מצב זה מהווה אינדיקציה ללידה מתקרבת ולעיתים ההמלצה הרפואית תהיה לזרז את הלידה על מנת למנוע מן העובר שהייה בסביבה מזוהמת. בגיל הריון צעיר מ-24 שבועות, משמעות הדבר היא בדרך כלל, למרבה הצער אובדן של ההיריון.

לקריאה נוספת: כיצד מבוצעת הפלה מלאכותית?

ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור